Nyitva tartás: H-CS: 8:00 - 15:00, P: 8:00- 13:00

A szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény megalkotásával megújult a szakképzés rendszere, amelynek köszönhetően a régi és új szabályok egy ideig még párhuzamosan futnak egymás mellett.
Ez azt jeletni, hogy tanulószerződés/együttműködési megállapodás kifutó rendszerben köthető még a 2020. május. 31. előtt létesített tanulói jogviszonnyal rendelkezők tekintetében, melyre az említett törvény átmeneti rendelkezései az irányadóak.

A 2020. szeptember 1-től tanulmányaikat megkezdők viszont már az új szakképzési törvény szabályozása alá tartoznak, így ők már szakképzési munkaszerződéssel teljesíthetik a gyakorlatukat a duális képzőhelyeken.

A szakképzési rendszer új struktúrája

2020. szeptember 1-től

TECHNIKUM

Jellemzően 5 éves, de egyes szakmák esetében 6 év a képzési idő, érettségivel és technikusi végzettséggel zárul.

Az első 2 évben ágazati alapoktatás zajlik, majd a sikeres ágazatai alapvizsgát követően (a harmadik évfolyamtól) duális képzőhelyen történik a szakirányú oktatás szakképzési munkaszerződéssel.

Előnyei:

  • Először ágazatot választ a tanuló, majd 2 év után szakosodik.
  • Egyesíti a gimnázium és a szakmatanulás előnyeit.
  • A technikusi vizsga emelt szintű érettségi tárgynak számít.
  • Továbbtanulásnál előny a technikusi végzettség azonos ágazaton belül.
SZAKKÉPZŐ ISKOLA

Jellemzően 3 éves, de egyes szakmák esetében 4 év a képzési idő, szakmai vizsgával zárul.

Az első évben ágazati alapoktatás zajlik, majd sikeres ágazati alapvizsgát követően (a második évfolyamtól) duális képzőhelyen történik a szakirányú oktatás szakképzési munkaszerződéssel.

Előnyei:

  • Először ágazatot választ a tanuló, mellyel 1 évig ismerkedik.
  • 9. évfolyam után szakmaválasztás, ezt követően 2 évig vállalati körülmények között, duális képzés keretében folyik a szakma elsajátítása.
  • Első évfolyam végén átjárhatósági lehetőség.