A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a felelősségbiztosítással kapcsolatban.
Épp szüneteltetett egyéni vállalkozásnak kell biztosítást kötnie?
Most nem, de ha ismét aktív lesz, a KIVREG-ben való visszaaktiválás csak a KKFB dokumentumok felöltése után történik majd meg.
Mi a teendő, ha nem végez a vállalkozás kivitelezést?
Ebben az esetben két lehetőség van.
- A vállalkozás nyilatkozik arról a kamara felé, hogy jelenleg nem végez építőipari tevékenységet, és kéri, hogy a regisztrációját függesszék fel.
- A vállalkozás nyilatkozzon arról, hogy nem folytat építőipari tevékenységet, és kérje, hogy a regisztrációját törölje a kamara.
Ha egy vállalkozás kiveszi a kivitelezői tevékenységet a tevékenységi köreiből, akkor automatikusan törlődik a KIVREG-ből?
Nem, ilyen irányú adatkapcsolat nincs, kérni kell a törlést a fentiek szerint.
Annak a vállalkozásnak, amelynek jelenleg is van kivitelezői felelősségbiztosítása, szükséges-e újat kötni vagy megfelelő a meglévő?
Ez esetben felül kell vizsgálni, hogy a meglévő biztosítás megfelel-e az új szabályoknak. Ezt a biztosítóval tudja megnézetni a vállalkozó.
Ha egy alvállalkozó munkájára a fővállalkozója köt biztosítást, az elegendő?
Igen, de szerepelnie kell a biztosításban a vállalkozónak, mint biztosított és a dokumentumokat fel kell töltenie a KIVREG-be.
Mit fog ellenőrizni a kamara?
A kamara az árbevétel nyilatkozaton megadott bevételt és az ahhoz tartozó fedezet mértékét fogja ellenőrizni, hogy megfelel-e a jogszabályban előírtaknak. Minden egyéb az ügyfél és a biztosító feladata.
Milyen szankcióra számíthat a vállalkozó?
Ha nem tölt fel kötelező kivitelezői felelősségbiztosítást igazoló dokumentumokat, az MKIK
191/2009. 37.§ (1) c) ca) és cb)
- c) * megtiltja a szakmagyakorlási tevékenység folytatását,
- ca) a felelősségbiztosítási szerződés megkötéséig, de legfeljebb hat hónap időtartamra, ha megállapítja, hogy a vállalkozó kivitelező nem rendelkezik az e rendeletnek megfelelő tartalmú és fedezetűkötelező kivitelezői felelősségbiztosítással, és
- cb) ezzel egyidejűleg – a nyilvántartási szám hatálytalanítása mellett –törli a vállalkozó kivitelezőt a nyilvántartásból, ha szerződéskötési kötelezettségének a ca) alpont szerinti megtiltás alatt sem tesz eleget.
Mit jelent a nettó jövedelem?
A biztosítók, a MABISZ és a két szakmai kamara közös álláspontja szerint társas vállalkozás esetén nettó árbevétel, egyéni vállalkozó esetén a nettó jövedelem (bevétel).
Ez nem jogszabály-értelmezés, s a kamarának nincs ráhatása arra, ha egy biztosító másként értelmezi a jogszabályt.
A vállalkozás teljes árbevétele vagy az építőiparból származó árbevétele a vetítési alap?
A biztosítók ezzel kapcsolatban arról tájékoztatták az MKIK-t – más biztosítási termék gyakorlata alapján –, hogy az adott tevékenységből származó árbevételt veszik alapul. De fontos, hogy ez a biztosító és az ügyfél közötti megállapodás része, az MKIK „csupán” a nyilvántartást vezeti. A kamarák ellenőrzési feladatai közé nem tartozik az árbevétel/jövedelem ellenőrzése, a biztosítók pedig szerződéskötéskor nem ellenőrzik ezeket az adatokat, elfogadják a nyilatkozatot.
Idén alakult a vállalkozás, nincs előző évi árbevétele, mit ír a nyilatkozatba?
Feltehetően becsülni fogja, de ez is a biztosító és az ügyfél közötti megállapodás része.
Az a vállalkozás, amelyik minden egyes építőipari megbízásra külön felelősségbiztosítást köt, annak minden egyes új ügylet kötvényét fel kell tölteni majd a KIVREG-be?
Ha van ilyen, akkor igen.
Az árbevétel nyilatkozatot is fel kell majd tölteni a KIVREG-be?
Igen, ellenőrzéskor azzal tudja összevetni az MKIK a fedezet mértékét.
Az az árbevétel nyilatkozat megfelelő, amit a biztosító felé tesz a vállalkozás a biztosítási ügylet megkötésekor, vagy lesz MKIK-s formanyomtatvány erre?
Megfelelő lesz.
Van-e teendője a végelszámolás alatti vállalkozásoknak?
Nincs. Ha nem fut le a végelszámolás 2025. január 23-ig, akkor megtiltja a kamara a kivitelező tevékenységet.