Általános tájékoztató
Aki üzletszerű gazdasági tevékenységként építőipari kivitelezési tevékenységet kíván folytatni, annak rendelkezni kell az 1997. évi LXXVIII. Építési törvényben meghatározott feltételekkel és köteles az erre irányuló szándékát a névjegyzéket vezető szervnek bejelenteni.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) vezeti a vállalkozó kivitelezői tevékenységre jogosultak névjegyzékét, és a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános feltételeiről szóló törvény szerint ellenőrzi a vállalkozói építőipari tevékenység folytatására való jogosultságot.
Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. Építési törvény 39. § és a 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 12. § alapján az üzletszerű gazdasági tevékenységként építőipari kivitelezési tevékenység (vállalkozó kivitelezői tevékenység) végzésének feltételei között szerepel, hogy
- az építőipari kivitelezői tevékenység (TEÁOR ’08 41, 42, 43-as kezdetű) a tevékenységi körei között szerepel, továbbá
- kivitelezési tevékenységhez alkalmas székhellyel, illetve telephellyel rendelkezik
- rendelkezik az általa folytatott kivitelezési tevékenységi körének megfelelő szakképesítéssel, vagy legalább egy – vele tagsági, alkalmazott, vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló (pl: megbízás) – ilyen szakképesítéssel rendelkező szakmunkással, és
- az 1997. évi LXXVIII. Étv. 39/A § alapján az építési hatósági engedélyhez kötött tevékenységek folytatása esetén felelős műszaki vezetői feladatok ellátására alkalmas személyt alkalmaz munkaviszonyban, tagsági, vagy megbízási jogviszonyban
A kivitelezői tevékenységüket megkezdő vállalkozások a kivitelezői tevékenység megkezdését követő, legkésőbb 5 munkanapon belül kötelesek a névjegyzékbe történő felvételüket az MKIK-nál kezdeményezni.
A bejelentés módja:
Az regisztrációt segítő szoftver segítségével elektronikus úton nyújthatják be regisztrációjukat.
Ehhez be kell jelentkezniük ügyfélkapu/cégkapu regisztrációjukkal.
Ezzel egyidejűleg megszűnt a nyomdai úton előállított nyomtatványon történő bejelentés befogadása, számítógéppel nem rendelkező ügyfeleink a területi kereskedelmi és iparkamarák ügyfélszolgálatain kérhetik munkatársaink segítségét.
A bejelentést követően, az esetleges változás bejelentési kérelmüket ugyan ezen a módon tehetik meg.
A regisztráció két részből – kötelezően kitöltendő és önkéntesen megadható adatokból – áll. A nem kötelező jelleggel megadható adatok közlése a nyilvántartási szám kiadását nem befolyásolja, de a közölt adatok valódiságáért az adatközlő felel.
A bejelentő által közölt, a nyilvántartásban szereplő adatok valódiságát mind az építésfelügyeleti hatóság, mind az MKIK, valamint a területi kereskedelmi és iparkamarák ellenőrizhetik.
A benyújtott regisztrációs kérelmek, csak az igazgatási szolgáltatási díj – az MKIK elkülönített számláján történő – jóváírását követően bírálhatók el.
Az 5.000,- Ft-os igazgatási szolgáltatási díjat – díjmentesen – a Barion rendszeren keresztül történő bankkártyás fizetéssel, vagy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gránit Banknál vezetett 12100011-10639690 számú számlájára, a vállalkozás adószámának feltüntetésével tehetik meg.
A nyilvántartásba vételről a nyilvántartási szám közlésével az MKIK Építésügyi Regisztrációs Irodája írásbeli értesítést küld. A vállalkozó kivitelezők nyilvántartása nyilvános, az az Interneten az MKIK weblapjáról szabadon elérhető.
A vállalkozó kivitelezői nyilvántartás tartalmazza a bejelentő által közölt adatokon túl a bejelentő nyilvántartási számát, a nyilvántartási szám hatályának kezdetét, a bejelentő elektronikus levélcímét, telefaxszámát, illetve telefonos elérhetőségét, ha ezen adatok nyilvánosságra hozatalához a bejelentő hozzájárult, az MKIK -hoz vagy építésfelügyeleti hatósághoz beérkezett panaszok és kivizsgálásuk megállapításait, az építésifelügyeleti, a munkaügyi, a munkavédelmi biztonsági ellenőrzések eredményét, az eljáró hatóságok jogerős határozatainak rendelkező részeivel, a nyilvántartásból való törlés tényét, az alapul szolgáló ok megjelölésével, az MKIK által külön szolgáltatásként működtetett, a vállalkozó kivitelezők önkéntes adatszolgáltatásán alapuló – bejelentő által közölt – adatokat is.
A vállalkozó kivitelezők nyilvántartása részét képezi azoknak a szolgáltatóknak a névjegyzéke, amelyeknek az építésfelügyeleti hatóság, vagy a nyilvántartásból való törlésével az MKIK jogerősen megtiltotta a vállalkozó kivitelezői tevékenység folytatását.
On-line regisztráció/adatmódosítás
A nyilvántartási szám igénylésének módja az elektronikus regisztráció.
Ennek főbb lépései (kérjük figyelmesen olvassa végig a regisztráció menetét):
- Indítsa el a Kamarai Nyilvántartó Rendszert (KNYR)!
- A megnyíló felületen válassza az építőipari kivitelezői bejelentkezés/regisztráció lehetőséget!
- Jelentkezzen be ügyfélkapuja/cégkapuja azonosítójával!
- Adja meg a vállalkozás adószámát!
- Sikeres jogosultság ellenőrzés esetén megkezdheti regisztrációját.
- Az adatok kitöltése során ellenőrizheti adatait.
- Ha az ellenőrzés nem talál hibát, véglegesítheti regisztrációját.
- Az adatokat tartalmazó bejelentőlap – MKIK részére történő – megküldésére nincs szükség, az adatok véglegesítése esetén az MKIK hivatali kapujára automatikusan beérkezik.
(Tájékoztatjuk azon vállalkozásokat, akik 2022. szeptember 18-a előtt kezdeményezték regisztrációjukat és a bejelentőlap aláírt példányát még nem küldték meg az MKIK részére, hogy ezen kötelezettségük továbbra is fennáll!) - Ezt követően a Barion rendszeren keresztül bankkártyával – díjmentesen – befizetheti az építőipari regisztrációhoz kapcsolódó – egyszeri – igazgatási szolgáltatási díjat.
- Amennyiben nem rendelkezik bankkártyával, úgy el kell utalnia az 5.000,- Ft-os igazgatási szolgáltatási díjat az MKIK Gránit Banknál vezetett 12100011-10639690 számlájára. Az utalás közleményébe be kell írnia vállalkozói adószámát.
(Az igazgatási szolgáltatási díjról számla nem kerül kiállításra.) - Akár bankkártyával, akár átutalással teljesíti az egyszeri díj megfizetését, a díjfizetést elektronikus bankszámlakivonatból könyveljük. Ennek megtörténte után – várhatóan a következő munkanapon – tudjuk regisztrációját aktiválni.
- A regisztráció aktiválásakor adatai automatikusan elérhetővé válnak az építőipari kivitelező vállalkozások lekérdezhető nyilvántartásában: https://knyr.mkik.hu/Kivreg/Nyilvantarto/Kereses, melyről minősített aláírással ellátott, elektronikus dokumentumot küldünk ügyfélkapujára/cégkapujára.
Néhány jó tanács a program használatához:
A közhiteles nyilvántartásban szereplő adatokat a rendszer automatikusan kitölti. Amennyiben ezekben eltérést tapasztal, forduljon az illetékes hatósághoz.
A mezők egy részét a program formailag és tartalmilag ellenőrzi. Ha hibásnak találja, pirossal kiírja a hibát, és meg is jelöli a hibás adatot.
Mivel a regisztrációs programot ügyfélkapus/cégkapus azonosítással használja, ezért az adatok véglegesítése után nincs szükség a bejelentőlap megküldésére.
Az az MKIK hivatali kapujára automatikusan beérkezik.
Igazolás, kivonat, másodlat igénylése
2011. április 19-től szolgáltatási díj megfizetése mellett igényelhetnek az MKIK építőipari kivitelezők nyilvántartásában szereplő adataikról magyar nyelvű kivonatot, külföldi munkavállaláshoz angol/német nyelvű igazolást, valamint az eredeti határozatról másodlatot.
ON-LINE Építőipari Kivitelezői nyilvántartás
Kivitelezői felelősségbiztosítás
Általános tájékoztató
A 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet értelmében a vállalkozó kivitelező az általa vállalt építőipari kivitelezési tevékenység körében okozott kár megtérítésére köteles felelősségbiztosítási szerződést kötni.
A felelősségbiztosítási szerződés a vállalkozó kivitelező javára – szerződőként – más személy is megkötheti, ebben az esetben a felelősségbiztosítási szerződés biztosítottjaként a vállalkozó kivitelezőt kell nevesíteni.
Kötelező kivitelezői felelősségbiztosítással a vállalkozó kivitelezőnek 2025. január 15-től kell rendelkeznie, azzal, hogy 2025. január 15-e után is fenn kell tartani azt a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló 155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet 6/A. § (1) bekezdése szerinti felelősségbiztosítást, amely olyan építőipari kivitelezési tevékenységre vonatkozik, amelyre az e rendelet szerinti felelősségbiztosítás nem nyújt fedezetet.
A felelősségbiztosítás-kötési kötelezettség
a) kiterjed a határon átnyúló szolgáltatást végző, szabad szolgáltatás jogával rendelkező szolgáltatókra is,
b) nem terjed ki az állami építési beruházások rendjéről szóló törvény hatálya alá tartozó állami beruházások biztosítására.
A felelősségbiztosításnak fedezetet kell nyújtania az építőipari kivitelezési tevékenységre vonatkozó szakmai előírások, szabályok és a kivitelezési szerződésben foglalt rendelkezések megszegésével összefüggésben okozott olyan – személyi sérüléses és dologi – károkra, valamint e károkkal összefüggésben bekövetkezett személyi sérüléses nem vagyoni sérelmekre tekintettel felmerülő sérelemdíjakra, mely károk megtérítéséért a vállalkozó kivitelező jogszabály szerint kártérítési felelősséggel tartozik, a sérelemdíjak tekintetében fizetési kötelezettséggel tartozik.
A felelősségbiztosításnak ki kell terjednie a biztosított vállalkozó kivitelezővel munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személyek, valamint az építőipari kivitelezői tevékenység és szolgáltatás teljesítése érdekében igénybe vett alvállalkozók tevékenységéből eredő olyan károkra, amelyekért a biztosított vállalkozó kivitelezőt kártérítési felelősség terheli.
A felelősségbiztosításnak
a) 100 millió forintot nem meghaladó éves nettó jövedelemig biztosítási eseményenként legalább 20 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen legalább 40 millió forintig,
b) 100 millió forintot meghaladó, de 500 millió forintot meg nem haladó éves nettó jövedelem között biztosítási eseményenként legalább 50 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen 100 millió forintig,
c) 500 millió forintot meghaladó, de 2 milliárd forintot meg nem haladó éves nettó jövedelem között biztosítási eseményenként legalább 100 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen 200 millió forintig,
d) 2 milliárd forintot meghaladó, de 10 milliárd forintot meg nem haladó összegű éves nettó jövedelem között biztosítási eseményenként legalább 150 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen 300 millió forintig,
e) 10 milliárd forint feletti éves nettó jövedelem esetén biztosítási eseményenként legalább 200 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen 400 millió forintig
kell fedezetet biztosítania.
Az éves nettó jövedelem alatt a felelősségbiztosítás megkötését vagy a biztosítási évfordulót megelőző naptári év nettó jövedelmét kell érteni, amelyből le kell vonni az állami építési beruházások rendjéről szóló törvény hatálya alá tartozó állami építési beruházással összefüggésben végzett építőipari kivitelezési tevékenységből származó nettó jövedelmét.
A vállalkozó kivitelező a biztosítási évfordulóval kezdeményezi a biztosítónál a felelősségbiztosítási szerződés módosítását, ha az előző évi éves nettó jövedelme alapján a biztosítási összeget emelni vagy csökkenteni kell.
A felelősségbiztosításnak a felelősségbiztosítási szerződés hatálya alatt okozott, a biztosító részére bejelentett, biztosítási eseménynek minősülő károkra kell fedezetet nyújtania.
Az új szabályozás minden vállalkozást érint, aki az alábbi tevékenységi körök valamelyikét végzi:
társas vállalkozások
- TEÁOR’08 alapján: 41.20 – 43.99
- TEÁOR’25 alapján: 41.00 – 43.99
egyéni vállalkozók
- ÖVTJ’24 alapján: 412001 – 439918
- ÖVTJ’25 alapján: 410001 – 439906
A kivitelezői felelősségbiztosításhoz kapcsolódó dokumentumokat 2025. január 10-től tudja fogadni a kamara, elektronikus ügyintézés keretében.
Melyek a legfontosabb dátumok?
2025. január 10. – Ettől a naptól tölthetők fel a dokumentumok a kivitelezői nyilvántartásba.
2025. január 15. – Kivitelezői felelősségbiztosítással kell rendelkeznie minden, a fenti tevékenységi köröket végző vállalkozásnak.
2025. január 23. – Eddig a napig van türelmi idő a dokumentumok feltöltésére.
2025. január 24. – Felfüggesztésre kerülnek a kivitelezői nyilvántartásban azok a vállalkozások, amelyek nem töltötték fel a dokumentumokat. A felfüggesztéssel az MKIK megtiltja a kivitelezői tevékenység folytatását.
Ha a felfüggesztés időpontjától számított 6 hónapon belül pótolja a dokumentumok feltöltését a vállalkozás, akkor újra aktív státuszba állítja az MKIK a kivitelezői nyilvántartásban, és újra végezheti a vállalkozás a kivitelezői tevékenységet.
Jogforrás: 191/2009. 37.§ (1) c) ca) és cb)
Biztosítási dokumentumok feltöltése - segédlet
A kivitelezői felelősségbiztosításhoz kapcsolódó dokumentumokat a vállalkozásoknak Ügyfélkapu+ bejelentkezésen keresztül közvetlenül szükséges feltölteni a kamarai kivitelezői nyilvántartásba.
Feltöltendő dokumentumok:
- biztosítási kötvény (biztosító megküldi a biztosított részére),
- fedezetigazolás (biztosító megküldi a biztosított részére, vagy ha nem, akkor a biztosított kérheti a biztosítótól),
- biztosítási ajánlat (biztosító megküldi a biztosított részére). Amennyiben az nem tartalmazza a vállalkozás árbevételét, akkor „árbevételnyilatkozat”, amelyet a biztosított az ügylet során megküldött a biztosító felé.
A kért dokumentumokat 2025. január 23-ig kell feltölteni a rendszerbe!
A dokumentumok feltöltésének lépései:
- Készítse elő ügyfélkapu / ügyfélkapu+ azonosítóját
- Készítse elő a biztosítótól kapott biztosítási ajánlatot, vagy árbevétel nyilatkozatot
- Készítse elő biztosítási kötvényét (pdf vagy jpg formátumban)
- Készítse elő a biztosítótól igényelt fedezetigazolást (pdf vagy jpg formátumban)
Amennyiben a biztosítási kötvény egyben fedezetigazolás is, úgy mindkét dokumentum típushoz fel kell tölteni!
- Indítsa el a Kamarai Nyilvántartó Rendszert (kattintson ide)
- A megnyíló oldalon válassza az Építőipari kivitelezői bejelentkezés / regisztráció lehetőséget
Képernyőkép:
- Jelentkezzen be ügyfélkapu / ügyfélkapu+ azonosítójával
Képernyőkép:
- Adja meg a vállalkozás adószámát (felhívjuk figyelmét, hogy csak képviseletre jogosult járhat el)
Képernyőkép:
- Sikeres azonosítás után megkezdheti az ügyintézést
Képernyőkép:
- Válassza az adtok módosítása lehetőséget
Képernyőkép:
- A felugró ablak elfogadása után megkezdheti a KKFB feltöltését
Képernyőkép:
- Adja meg árbevétel adatait és töltse fel a szükséges dokumentumot (publikus felületen nem jelenik meg)
Képernyőkép:
- Adja meg a kötvény és fedezetigazolás adatait és töltse fel a dokumentumokat (publikus felületen a biztosító neve, a kötvény száma és a fedezetigazolás jelenik meg)
Amennyiben a biztosítási kötvény egyben fedezetigazolás is, úgy mindkét dokumentum típushoz fel kell tölteni!
Képernyőkép:
- Ellenőrizze a feltöltést
Képernyőkép:
- Javítsa ki az esetleges hibákat
Amennyiben a hiba az árbevétel és a fedezet közötti összefüggésben van, úgy törölje a sort és vigye fel a helyes adatokat!
- Véglegesítse a módosítást
Képernyőkép:
- Amennyiben a módosítás lefut az alábbi visszajelzést kapja
- Ezzel adatszolgáltatási kötelezettségének eleget tett, további teendője nincs.
Az e-mail formájában megküldött kötvényeket nem áll módunkban feldolgozni!
Gyakori kérdések
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a felelősségbiztosítással kapcsolatban.
Felfüggesztéssel / törléssel / újraaktiválással kapcsolatos
NYILATKOZAT-MINTA letöltése >>
A cégszerűen aláírt és bélyegzővel ellátott nyilatkozat szkennelve a nakkik@nakkik.hu címre küldhető.
Ha egy vállalkozás kiveszi a kivitelezői tevékenységet a tevékenységi köreiből, akkor automatikusan törlődik a KIVREG-ből?
Nem, ilyen irányú adatkapcsolat nincs, kérni kell a törlést a fentiek szerint.
Annak a vállalkozásnak, amelynek jelenleg is van kivitelezői felelősségbiztosítása, szükséges-e újat kötni vagy megfelelő a meglévő?
Ez esetben felül kell vizsgálni, hogy a meglévő biztosítás megfelel-e az új szabályoknak. Ezt a biztosítóval tudja megnézetni a vállalkozó.
Ha egy alvállalkozó munkájára a fővállalkozója köt biztosítást, az elegendő?
Igen, de szerepelnie kell a biztosításban a vállalkozónak, mint biztosított és a dokumentumokat fel kell töltenie a KIVREG-be.
Mit fog ellenőrizni a kamara?
A kamara az árbevétel nyilatkozaton megadott bevételt és az ahhoz tartozó fedezet mértékét fogja ellenőrizni, hogy megfelel-e a jogszabályban előírtaknak. Minden egyéb az ügyfél és a biztosító feladata.
Milyen szankcióra számíthat a vállalkozó?
Ha nem tölt fel kötelező kivitelezői felelősségbiztosítást igazoló dokumentumokat, az MKIK
191/2009. 37.§ (1) c) ca) és cb)
- c) * megtiltja a szakmagyakorlási tevékenység folytatását,
- ca) a felelősségbiztosítási szerződés megkötéséig, de legfeljebb hat hónap időtartamra, ha megállapítja, hogy a vállalkozó kivitelező nem rendelkezik az e rendeletnek megfelelő tartalmú és fedezetűkötelező kivitelezői felelősségbiztosítással, és
- cb) ezzel egyidejűleg – a nyilvántartási szám hatálytalanítása mellett –törli a vállalkozó kivitelezőt a nyilvántartásból, ha szerződéskötési kötelezettségének a ca) alpont szerinti megtiltás alatt sem tesz eleget.
Mit jelent a nettó jövedelem?
A biztosítók, a MABISZ és a két szakmai kamara közös álláspontja szerint társas vállalkozás esetén nettó árbevétel, egyéni vállalkozó esetén a nettó jövedelem (bevétel).
Ez nem jogszabály-értelmezés, s a kamarának nincs ráhatása arra, ha egy biztosító másként értelmezi a jogszabályt.
A vállalkozás teljes árbevétele vagy az építőiparból származó árbevétele a vetítési alap?
A biztosítók ezzel kapcsolatban arról tájékoztatták az MKIK-t – más biztosítási termék gyakorlata alapján –, hogy az adott tevékenységből származó árbevételt veszik alapul. De fontos, hogy ez a biztosító és az ügyfél közötti megállapodás része, az MKIK „csupán” a nyilvántartást vezeti. A kamarák ellenőrzési feladatai közé nem tartozik az árbevétel/jövedelem ellenőrzése, a biztosítók pedig szerződéskötéskor nem ellenőrzik ezeket az adatokat, elfogadják a nyilatkozatot.
Idén alakult a vállalkozás, nincs előző évi árbevétele, mit ír a nyilatkozatba?
Feltehetően becsülni fogja, de ez is a biztosító és az ügyfél közötti megállapodás része.
Az a vállalkozás, amelyik minden egyes építőipari megbízásra külön felelősségbiztosítást köt, annak minden egyes új ügylet kötvényét fel kell tölteni majd a KIVREG-be?
Ha van ilyen, akkor igen.
Az árbevétel nyilatkozatot is fel kell majd tölteni a KIVREG-be?
Igen, ellenőrzéskor azzal tudja összevetni az MKIK a fedezet mértékét.
Az az árbevétel nyilatkozat megfelelő, amit a biztosító felé tesz a vállalkozás a biztosítási ügylet megkötésekor, vagy lesz MKIK-s formanyomtatvány erre?
Megfelelő lesz.
Van-e teendője a végelszámolás alatti vállalkozásoknak?
Nincs. Ha nem fut le a végelszámolás 2025. január 23-ig, akkor megtiltja a kamara a kivitelező tevékenységet.
A tartalom folyamatosan frissül…