A Nagykanizsai Kereskedelmi és Iparkamara köztestületként működő, önkéntes tagságú gazdasági önkormányzat.
Feladata, hogy – a kamarai törvénynek, más jogszabályoknak és az alapszabálynak megfelelően – önkormányzaton alapuló működésével előmozdítsa a gazdaság fejlődését és szerveződését, a piaci magatartás tisztességét, a gazdasági tevékenységet folytatók információcseréjét, általános, együttes érdekeinek érvényesülését.
Közérdeklődésre számot tartó programokkal és rendezvényekkel is törekszik arra, hogy a kamarai önkéntes tagságot is vonzóvá tegye azzal, hogy a gazdasági élet szereplő egymást megismerjék.
A kamara tagja lehet
Magyarország területén székhellyel vagy fiókteleppel rendelkező gazdálkodó szervezet, amely a tagsággal járó jogokat és kötelezettségeket önkéntesen vállalja, a gazdasági kamarába tagként felvették és a tagokról vezetett nyilvántartásba bejegyezték.
A tagsági viszony keletkezése
A gazdálkodó szervezet kérelmére, a tagokról vezetett nyilvántartásba történő bejegyzéssel jön létre.
A tagok jogai
A NAKKIK tagja önkormányzati jogait a kamarai törvény és az alapszabály rendelkezéseinek megfelelően gyakorolja.
A NAKKIK tagjának joga, hogy a képviseletre jogosult természetes személy útján
- küldöttnek, testületi szerv tagjának, illetve a kamara elnökének (általános alelnökének, alelnökének) válasszák;
- a kamarába tisztséget viseljen;
- küldöttként részt vegyen az országos gazdasági kamara küldöttgyűlésén és a képviseletében eljáró természetes személy a kamarai tagok közül megválassza az országos gazdasági kamara testületi szerveit, elnökét és tisztségviselőit;
- igénybe vegye a NAKKIK, illetőleg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szolgáltatásait.
A kamara különösen fontosnak tartja a helyi vállalkozások és befektetők üzleti tevékenységének segítését, épp ezért szolgáltatásainkat az érdekérvényesítés, a vállalkozásfejlesztés, illetve az üzleti forgalom biztonságának elősegítése érdekében alakítottuk ki.
A tagok kötelességei
- a kamarai tagdíj megfizetése
- az alapszabályban és más kamarai önkormányzati szabályzatokban a tagokra előírt egyéb rendelkezések megtartása.
Aki kamarai taggá válik, az gyakorlatilag közvetlenül, személyesen beleszólhat a gazdaság fejlesztési irányainak kijelölésébe, nem beszélve a számtalan egyéb kedvezményes vagy ingyenes szolgáltatásról, amit csak az önkéntes kamarai tagok vehetnek igénybe. Az önkéntes kamarai tag részt vehet a kamarai munkában, a választásokon, fórumokon, gyűléseken, közvetítheti véleményét mind a kamarai tisztségviselők, mind az ügyintéző szervezet felé. A kamara a vállalkozók általános érdekeit hivatott képviselni, helyi és országos szinten egyaránt.
A kamara az önkéntes tagok számára szolgáltatásai széles kínálatával, az alapszolgáltatásokat messze meghaladó mértékben áll rendelkezésre.
A Nagykanizsai Kereskedelmi és Iparkamara szolgáltatásai:
- Érdekérvényesítés
A kamarai tagok által megfogalmazott, a gazdaság egészét érintő kérdésekben a vállalkozói vélemények képviselete helyi és országos szinten.
- Önkormányzati kapcsolatok
Együttműködés az önkormányzatokkal a területfejlesztési programok kialakításában, a vállalkozások működésével kapcsolatos kérdésekben, szakképzési rendszer alakításában, befektetők szervezésében.
- Hatósági kapcsolatok
Korrekt és kiegyensúlyozott kapcsolattartás a járási hivatalokkal, hatóságokkal a vállalkozások tájékoztatása, felkészítése érdekében, a hatósági ügyintézés egyszerűsítéséért.
- Befektetők tájékoztatása
A városba látogató befektetők a kamarában információt kapnak a gazdasági környezetről, ipari parkokról, munkaerő-piaci helyzetről, képzési, továbbképzési lehetőségekről, lehetséges beszállítókról, szolgáltatókról, helyi adókról, pályázati lehetőségekről.
- Segítségnyújtás beruházások megvalósításához, likviditási problémák megoldásához
Tájékoztatás kedvezményes hitellehetőségekről, pályázatokról. Széchenyi hitelkártya ügyintézés.
- Piaci partnerek szervezése
Üzleti partnerek keresése, üzleti találkozók, bemutatkozások szervezése külföldön és Magyarországon. Beszállítók keresése, előzetes kiválasztása. Kiállítások, vásárok látogatása, közös megjelenés, termékbemutatók szervezése.
- Szakképzési feladatok ellátása
A kamara törvényi felhatalmazás alapján számos szakképzési feladatot lát el. Jelzi a gazdaság igényeit a szakképző intézmények felé. Ellenőrzi és minősíti a duális képzőhelyeket. Elősegíti a pályaválasztást, a szakképzési munkaszerződések megkötését, a szakképzés szereplői közötti együttműködést. Mesterképzést, gyakorlati oktató képzést és vizsgákat szervez. Ágazati alapvizsga elnököket és szakmai vizsgákra vizsgafelügyelőket delegál.
- Üzleti információnyújtás
A vállalkozások számára adó, pénzügyi, jogi, szakképzési, innovációs, minőségbiztosítási, iparjogvédelmi, környezetvédelmi, logisztikai, vám, külkereskedelmi, engedélyezési, informatikai kérdésekben tanácsadást biztosít, fórumokat szervez.
- Innováció, kutatás-fejlesztés
Egyetemi, kutatóintézeti kapcsolatok szervezése, vállalkozások közös kutatásainak segítése, innovációs felmérések készítése.
- Vállalkozói hálózatok, klaszterek szervezése – üzleti kapcsolatok építése
A vállalkozások közötti együttműködések szervezése, klaszterek alakítása és menedzselése, vállalkozói hálózatok, szakmai klubok működtetése.
- a Széchenyi Kártya Program hiteleinek ügyintézése
Kamaránk foglalkozik a hitelkérelmek befogadásával, regisztrációjával. Segítséget nyújtunk a szükséges dokumentumok összeállításában. Rendezett tagdíjú önkéntes kamarai tagjaink számára az ügyintézés ingyenes.
- Okmányhitelesítés
Származási bizonyítványok, ATA Carnet, kereskedelmi számlák hitelesítése, segítségnyújtás a nyomtatványok kitöltésében. Az okmányhitelesítést kamarai tagjaink számára kedvezményesen áron tudjuk végezni.